Nebezpečná kosmetika – čím může škodit?

Přírodní kosmetika

Jistě, úplně bez kosmetických přípravků se nelze obejít. Patří k nim i mýdlo, šampon, deodorant a další, které denně používáme. Ale to je jen úplný základ – a i ten můžete obejít tak, že si namísto kupovaných hygienických a kosmetických přípravků koupíte přímo od nějakého výrobce přírodní alternativy. Nebo si je podle návodu sami vyrobíte. Není na tom nic až tak složitého a přírodní kosmetika je pro tělo velmi přínosná – především proto, že neobsahuje žádné škodliviny.

Rizika kosmetiky

Běžné kosmetické přípravky mohou obsahovat mnoho škodlivin a rizikových látek. A to i ty nejdražší, protože cena nemusí být zárukou kvality. Přitom čtení etiket není jednoduché – málokdo totiž rozumí tomu, co čte. Různé názvy použitých přísad jsou pro nás velkou neznámou a laik nedokáže posoudit, které jsou zcela zdravotně nezávadné a ve kterých číhá riziko. Proto se podívejme na to, čemu se rozhodně vyhnout.

Parabeny

Mnohé kosmetické přípravky obsahují takzvané parabeny. Jde o syntetické látky, které v kosmetických přípravcích fungují jakožto konzervanty. Když je použijete jednou, nevadí to. Pokud si je ale do kůže vtíráte neustále, už to může mít negativní vliv na vaše zdraví. Je prokázáno, že parabeny mohou způsobovat alergické reakce, podráždí oči, mají negativní vliv na hormonální rovnováhu. A mluví se o nich také jakožto o možném karcinogenu.

Silikony

Řada přípravků obsahuje i silikony. Opět jde o umělé látky, které mají funkci změkčování. Typicky je najdete v přípravcích na vlasy. Nejsou tak škodlivé jako parabeny, ale na vlasy mohou mít po čase negativní vliv – vysušují pokožku, ucpávají póry a vlasy jsou kvůli nim na pohled mastné.

Formaldehyd

Najdou se i přípravky, v nichž je obsažen formaldehyd. A ten by v kosmetice být vůbec neměl. Je to karcinogen, dráždí kůži, oči i sliznice, může způsobovat alergické reakce. 

Syntetické emulgátory a ftaláty

Další nevhodnou látkou, která se v mnoha kosmetických přípravcích nachází, jsou různé syntetické emulgátory a zvlhčovače.

A nakonec jsou tu ještě ftaláty. Ty fungují jakožto rozpouštědla a zvýrazňují vůni. Ale na druhou stranu mají negativní vliv na hormonální rovnováhu, působí jako alergeny a negativně ovlivňují chod jater.

Co s tím?

Bojíte se vzít do ruky nějakou kosmetiku v hrůze, že vás nejprve zkrášlí a pak bude pomalu zabíjet? Tak hrozné to samozřejmě není. Ale faktem je, že přírodní kosmetika se dnes dostává do popředí a řada žen (ale i mužů) jí dává přednost, protože v ní zkrátka žádné z výše zmíněných látek nenajdete.

Přečtěte si také Když mazlíček zestárne nebo Kosmetické přípravky na léto

Fotografie