Jak se nejlépe stravovat v létě?

Zimní tučná strava

Zima je obdobím, kdy většina z nás přibere na váze. Rádi to sice svádíme na Vánoce, ale faktem je, že v zimě jsme zkrátka lenivější. Nemáme tolik pohybu, ven se nám příliš nechce a něco jako salát k obědu nám přijde nepředstavitelné. V zimě dáváme přednost „pořádnému“ jídlu, což je přirozené, protože naše tělo si chce dělat tukové zásoby a potřebuje k tomu masitá a nikoliv „hladová“ jídla. S příchodem teplejších jarních dnů se ale fungování našeho organismu začíná měnit a tělo se připravuje na léto, což obvykle poznáme i sami na sobě.

Jarní detox

Už máte za sebou jarní detoxikaci? Pokud ne, nikdy na ni není pozdě. Naordinujte si pár dní zdravého stravování, vynechejte všechno tučné a sladké, namísto kávy, vína a limonád pijte vodu a bylinné čaje a dejte svému tělu prostor očistit se od toxinů. Nemusíte hladovět, ale na pár dní si dejte takovou malou, očistnou „dietku“. Díky tomu se budete rázem cítit lehčí, plní energie a budete mít plno odhodlání pustit se i do úkolů, které jste tak dlouho odkládali.

Letní stravování

Nyní už jaro pozvolna přechází do léta, což znamená, že naše tělo zase funguje trochu jinak. Máme hodně pohybu, jsme víc venku, je tepleji. Což na náš organismus klade určité nároky. Zaprvé, potřebuje energii – tu mu spíše než bůčkem s knedlíky dodáte svěžím salátem, sezónním ovocem a dalšími typicky letními pochutinami.

Co se týká nápojů, tak v teplých dnech je nejlepší pít vodu. Doporučuje se zejména kohoutková voda. Co se týká minerálek, těch byste si měli dopřát nanejvýš jednu sklenici denně – tělu tento přísun minerálů postačí a minerální vody by neměly být hlavní složkou vašeho pitného režimu. Lepší je proložit to sklenkou džusu, nějakým smoothie a tak dále.

Hubnutí jde snáz

Možná jste si už sami všimli, že zatímco v zimě se s hubnutím hrozně trápíte a kila jdou dolů jen s největší námahou, v létě vám to jde mnohem snadněji. Je to logické, protože zkrátka máte víc pohybu – ať už jde o zahradničení, plavání, procházky s dětmi...

A když se nenudíte zavření doma, nýbrž jste venku, nemáte také tolik času na mlsání, takže se zbavujete tuků. Málokomu se také v teplých dnech chce stát půl dne u kuchyně, takže i domácí strava se v tomto období mění, je rychlejší, lehčí, méně tučná. A to vše našemu organismu prospívá. Jen by bylo potřeba v takovém letním stravovacím programu vytrvat a zůstat u něj i na podzim a v zimě, kdy už nás to zase víc táhne k televizi a lenošení doma.

Přečtěte si také Jak správně pečovat o nehty? nebo Už nemůžete dál? Masáž vám dodá novou energii

Fotografie