Jak správně pečovat o nehty?

Základní péče

Nemusíte se hned objednávat na manikúru a spoléhat na to, že odborník se vám o vaše nehty postará nejšpičkověji na světě. Na základní péči o nehty budete stačit úplně sami a není to nic těžkého. V podstatě jde totiž jen o to praktikovat, co nás v dětství učily už naše maminky.

Prvním krokem je proto udržovat nehty čisté a suché. To znamená, že si je máte nejen čistit, aby pod nimi neulpívala špína, ale při mytí rukou se věnujte právě i jim, umývejte je pečlivě vodou i mýdlem a poté je dosucha utírejte.

Stříhání nehtů

Aby byly nehty silné a zdravé, je potřeba pravidelně je zkracovat. I když si je chcete cíleně nechat dlouhé, měli byste je pravidelně zastřihávat, aby si udržovaly požadovanou délku a měly správný tvar. Nehty totiž neustále rostou a je třeba krátit je. Příliš dlouhé nehty (pokud to není cílené) nevypadají dobře. Překáží. Dostávají se pod ně nečistoty. A mohou se lámat, což pak bolí.

Hlavně je netrhejte, nekousejte ani nic podobného. Nejen, že je to nehygienické, ale můžete si tím i ublížit a záděry u nehtů nepříjemně bolí a dlouho se hojí.

Hydratace

Mažete si tělo krémem, používáte pleťové krémy a nezanedbáváte ani své ruce? To je samozřejmě dobře. Ale co vaše nehty? Také je natíráte krémem? Ač se vám to může zdát zvláštní, i nehty potřebují hydratovat, k čemuž nejlépe poslouží právě speciální hydratační krémy. Prodávají se sice i přípravky určené přímo na nehty, ale stejně dobře vám poslouží i klasický krém nebo olej na ruce. Nehty pečlivě natřete a trochu do nich krém vmasírujte. Pokud to budete dělat pravidelně, brzy na nich uvidíte tu zřejmou změnu a to, jak jsou náhle svěží.

Kvalitní laky

Řada žen si lakuje nehty a snaží se jim tak dodat ještě větší šmrnc. V tom případě ale volte kvalitní laky s kvalitními barvami. Některé laky mají tu nepříjemnou vlastnost, že nehty nejen vysušují, ale i zabarvují, což jim samozřejmě škodí a není to ani hezké. Pro získání lesku můžete používat třeba jen bezbarvé kvalitní laky.

Pokud si necháváte dávat umělé nehty, zaměřte se zase na to, aby k tomu byla používána jen lepidla, co nehtům tolik neškodí. Škodí jim to obvykle vždy, ale pokud budete dbát víc na kvalitu než na cenu, vaše nehty to ocení.

Správné nástroje

Zdraví a vzhled nehtů souvisí i s tím, jaké nástroje při péči o ně používáte. Může se totiž stát, že si je nevědomky ničíte sami. Proto vždy používejte jen to, co je určeno pro péči o nehty – zejména jde o kvalitní kleštičky na nehty, pilník a případně jemné brousky na nehty.

Pokud máte suché a lámavé nehty, ale potřebujete je zkrátit nebo upravit, nejprve je namočte do vody nebo použijte hydratační krém či olej, abyste je změkčili. Určitě na ně nepoužívejte pilník.

Přečtěte si také Víte, s kým spíte? nebo Tradiční čínská medicína může pomoci i vám.

Fotografie