Víte, s kým spíte?

Spánkem stráví každý z nás průměrně 8 hodin. Při každém pohybu se z nás do matrace uvolňují šupiny kůže, chlupy a vlasy. Z naší matrace se tak stává úrodná půda pro roztoče, plísně i bakterie. Přitom navíc každý z nás vyprodukuje během noci až půl litru potu. Matrace je tak ideální místo pro vznik alergií a respiračních onemocnění.

Dle různých výzkumů může jedna matrace obsahovat až dva miliony roztočů. Ti mohou během pěti měsíců vyprodukovat až tisíc kousků trusu. Tyto výkaly časem uschnou a začínají se vířit vzduchem, tyto částečky pak dráždí zejména alergiky. Zneškodnění není jednoduché, ale pravidelným a precizním úklidem jim lze předejít. Základním pravidlem je praní ložního prádla i oblečení v teplotách nad 60°C a zejména správná péče o matraci.

Trpí-li někdo v domácnosti alergií, je důležité na toto myslet už při výběru matrace a matraci vybírat pečlivě. Vhodné jsou především pěnové matrace, jistotu snadného čistění pak představují matrace bez lepeného jádra. Samozřejmostí by měl být antibakteriální potah.

Postel by měla větrat. Ideální je tak lamelový rošt, na kterém může matrace dýchat v obou směrech. Jednou za tři měsíce dopřejte své matraci úklid v podobě vyvětrání a vysátí. A důležitým pravidlem je i výměna matrace po 7 letech. Mnoho lidí výměnu podceňuje, ale není snad nutné si ani představovat kolik potu a odumřelé pokožky se za tu dobu ve vaší posteli nashromáždí.


Zdroj: http://www.denik.cz/domov/vite-s-kym-spite-20150901.html.