Finské sauny a saunování

Přemýšlíte, jak zvýšit svojí imunitu? Řešením může být pravidelná návštěva finské sauny. Z dlouhodobého hlediska se saunování vyplatí - budeme méně náchylní k nemocem, odpočatí a plní energie. Obyvatelé Finska už toto dávnou vědí a sauny navštěvují několikrát týdně. O první světové válce se finské sauny rozšířily i do dalších zemí. Nyní je ve Finsku sauna součástí téměř každého obydlí.
Ve finské sauně je teplota vzduchu v rozmezí od 90ti do 100°C, v dolní části sauny je teplota asi 60°C. Díky takto vysoké teplotě je zde velmi nízká vlhkost vzduchu (pohybuje se asi okolo 2-5%). Teplo se ve finské sauně rozšiřuje ze žhavých kamenů a šíří se vzduchem, následně ohřívá pokožku, čímž dochází k jejímu prokrvení.
Maximální doba saunování by měla být 18 minut. Někdo samozřejmě vydrží saunování kratší dobu a jiný déle.

Neměli bychom ale pobyt prodlužovat, to již není zdraví prospěšné. Po tom co opustíme saunu, je vhodné organismu ochladit, finové skáčou do jezera, v našich podmínkách si většinou vystačíme s bazénem či sprchou. Po sprchování se můžeme ještě osmělit v ledovém bazénku. Nakonec se osušíme a odpočineme si. Celý postup bychom měli opakovat minimálně 3x.
Saunování zlepší činnost srdce, plic i jater, působí jako prevence proti nemocem, odplavuje z těla škodliviny. Zlepšuje stav pohybového ústrojí, působí proti poruchám krevního tlaku. Zlepšuje stav lehkých kožních onemocnění. Perfektně působí proti stavům úzkosti a depresí.
Zdroj: http://www.obydleni.cz/clanek/kategorie-bazeny-sauny-virivky/finske-sauny-a-saunovani/

10 benefitů saunování pro vaše tělo a psychiku

  • Očista a detoxikace - saunování podporuje intenzivní pocení, což přispívá k efektivnímu odstraňování toxických látek z těla.
  • Zlepšení kardiovaskulárního systému - při saunování dochází ke zvýšení srdečního tepu, což aktivuje kardiovaskulární systém. Rozšiřující se cévy zvyšují průtok krve, což může pozitivně ovlivnit krevní tlak a celkovou srdeční kondici.
  • Relaxace svalů a zmírnění bolesti - vysoká teplota v sauně pomáhá uvolňovat svalové napětí. Tento relaxační efekt může být prospěšný zejména pro jedince trpící svalovými bolestmi nebo artritidou.
  • Stimulace imunitního systému - pravidelné saunování může zvyšovat produkci bílých krvinek, posilujících imunitní systém. Tím se tělo lépe brání proti infekcím a onemocněním.
  • Zlepšení spánku - saunování před spaním může pomoci uvolnit svaly, snížit stres a zlepšit kvalitu spánku. Příjemný relaxační rituál před spaním může podporovat regeneraci těla a mysli.
  • Podpora hubnutí - i když saunování samotné není metoda pro ztrátu váhy, zvýšený srdeční tep a spalování kalorií mohou být přínosné jako součást celkového snižování váhy.
  • Zlepšení duševního zdraví - saunování vytváří prostředí pro relaxaci a meditaci. Tělo produkuje endorfiny, což má pozitivní vliv na náladu a snižuje úroveň stresu.
  • Rozšíření cév a zlepšení krevního tlaku - díky sauně dochází k rozšiřování cév, což podporuje lepší průtok krve a může vést k pozitivnímu vlivu na krevní tlak.
  • Sociální Interakce a Relaxace: Saunování často funguje jako sociální aktivita. Lidé se setkávají, sdílejí příjemné okamžiky a tím podporují celkový pocit pohody.
  • Rozvoj kritického myšlení - čas strávený v sauně může být chvílí klidné reflexe. Tento odpočinkový čas může přispívat k rozvoji kritického myšlení a lepšímu zvládání každodenních výzev.

Fotografie