Jak vybrat kytaru pro dítě?

Kytara je jedním z nejoblíbenějších nástrojů dětí i rodičů. A není divu. Na rozdíl například od houslí či trumpety se na ni dá celkem rychle naučit pár základních akordů, které hezky zní. Je to ideální doprovodný nástroj ke zpěvu i skládání vlastní hudby. Na kytaru se dá zahrát téměř cokoli. Klasické skladby, písničky u táboráku, lidovky, rock, pop… Je to doprovodný i sólový nástroj, uplatní se v kapele, šramlu, sboru...

Úplné začátky hry na kytaru se neobejdou bez komplikací. Při hře na kytaru je třeba zkoordinovat obě ruce, jež konají zcela odlišný pohyb. Prsty na pravé se často pletou, na levé zase bolí od tlačení na struny. Tyto počáteční obtíže můžete z velké míry eliminovat vhodným výběrem kytary pro svoji ratolest. Ohranou kytaru po dědečkovi ocení až časem. Pro začátečníky je padnoucí nástroj klíčový. Ani vy se přece nebudete učit tančit v nepadnoucích botách.

Je dobré zmínit, že nejvhodnějším místem pro nákup kytary (nejen) pro dítě je kamenný obchod. Tedy ještě přesněji: kamenný specializovaný obchod, ve kterém kromě širokého výběru kytar všech kategorií najdete rovněž zkušený personál, který vám poradí, který nástroj vybrat. Zejména nemáte-li s hrou na kytaru žádné zkušenosti. A nepočítá se ani to, že umíte zahrát kupříkladu Montgomery.

Výběr kytary spočívá zaprvé ve zvolení správné velikosti, zadruhé správného typu a za třetí nejlepšího konkrétního kusu.

Velikost kytary závisí na výšce dítěte. Malé dítě s krátkými prstíky se na kytaře určené pro dospělé bude zbytečně trápit a nepocítí radost z pokroků a libých tónů. Navíc si hraním na nepadnoucí nástroj může vytvořit špatné návyky, kterých se bude jen těžko zbavovat (a pokud bude trávit hrou hodně času, může to vést až k různým nepříjemným zdravotním komplikacím). Obecně se uvádí, že děti ve věku od 4 do 6 let a výšce 100 až 115 cm by měly mít kytary ¼, děti ve věku od 5 do 8 let a při výšce 116 až 136 cm už by měly mít kytary poloviční. Pro děti ve věku 8 až 11 let s výškou 137 až 150 cm se hodí kytary ¾, starší a vyšší děti už zvládnou kytary klasických rozměrů. S velikostí kytary souvisí i další parametry, nejvýznamnější je šířka lubů (tedy těla kytary) a tloušťka krku. Ta se liší i u jednotlivých typů kytar.

Klasické kytary jsou určeny pro začátečníky a žáky základních uměleckých škol. Pro začátečníky se hodí nejvíc, protože jsou uživatelsky nejpříjemnější. A taky se na ně dá zahrát kde co, tedy než se vaše dítko rozmyslí, jestli se vydá klasickým směrem nebo k táboráku, je to nejlepší volba.

Akustická kytara je dobrá na hraní písniček. Pro klasické skladby není konstruována, i tady platí, že vynaložené úsilí by nepřineslo kýžené ovoce, což by mohlo malého kytaristu odradit.

Úplně odlišná je pak kytara elektrickákterá se pro malé začínající hráče vůbec nehodí. Je velmi těžká a dlouhodobé brnkání na ni může skutečně vést k deformacím měkkých dětských kostí. Pokud si vaše dítě umanulo, že chce právě na elektriku hrát, vezměte je do obchodu a nechte je, ať si to vyzkouší. Velmi pravděpodobně dojde k závěru, že na něho tento nástroj ještě klidně může pár let počkat.

Dalším faktorem, který ovlivňuje uživatelský komfort, je šířka krku a dohmat, tedy vzdálenost strun od hmatníku. Pro děti se hodí spíše nižší dohmat, který nevyžaduje tolik síly na zmáčknutí strun. Vysoký dohmat v kombinaci se širokým krkem je pro děti velmi nepříjemný.

Šířka lubů může rovněž malému kytaristovi nepříjemně zatopit. Ale to právě zjistíte jen v kamenné prodejně, když si dítě zkusí nástroj správně podržet a třeba si na něj i něco zabrnkat.

Když vyberete vhodný typ, může si vaše dítě vybrat barvu, povrchovou úpravu, vzhled krku.. A i tohle jsou věci, které nejlépe vyberete osobně. Protože fotky na internetu často matou.

Nejlepší rada, jakou vám k výběru kytary pro dítě můžeme dát, je: běžte si je prohlédnout, podiskutovat, osahat, vyzkoušet. A běžte někam, kde kytarám rozumí. Nebudete litovat.