Čištění psích uší

Každý zkušený psí páníček ví, že psí uši vyžadují čas od času pečlivé čištění. Určitě také ví, jak na to. A pro začínající chovatele přinášíme užitečné tipy, jak nejlépe o uši pejska pečovat.

Tak jako lidem, i psům se ve zvukovodu vytváří ušní maz, který na sebe chytá různé nečistoty a nežádoucí mikroorganismy, aby jim zabránil dostat se až k bubínku, kde by mohly způsobit nepříjemnou infekci. Může to být prach, pyl, kousky travin (třeba osiny z obilí jsou hodně nepříjemné), hlína, zkrátka cokoli, co pes na svých dobrodružných výpravách potká a důkladně prozkoumá. Ušní maz je velice užitečný, je však čas od času potřeba ho z ucha spolu s nachytanými částečkami odstranit.

Jak často uši čistit?

Nadměrná péče škodí stejně, jako její absence. Správný čas na čištění uší poznáte snadno. Pokud je mazu viditelně hodně, pokud je ucho zevnitř zaprášené, špinavé nebo dokonce nepříjemně zapáchá. To se stává hlavně u pejsků, kteří mají dlouhé zavěšené uši. Ty neumožňují dostatečné větrání a v důsledku toho se uvnitř mohou zapařit.

Co k tomu budu potřebovat?

Určitě je vhodné pořídit speciální přípravek na čištění uší. Ušní maz obsahuje hodně vosků, které nejsou rozpustné ve vodě. Jen vodou tedy ucho nevyčistíte. Čističe uší s jemným složením rozpustí, co mají, a nepodráždí přitom stěnu zvukovodu. Lahvičku s přípravkem ohřejte v dlaních, abych se pejsek při aplikaci cítil příjemně. Nebojte se použít větší množství, je žádoucí, aby byl zvukovod zaplněn co nejvíce a maz se mohl dobře rozpustit. Tak, jako při mytí nádobí je někde potřeba použít drátěnku, i při čištění psích slechů je potřeba působit manuálně. Promněte důkladně uši, jako když perete. Tření vnitřní stěny o sebe odstraní maz, bez toho to určitě nepůjde. Po takové proceduře většinou psi mohutně zatřesou hlavou, aby se tekutiny v uchu zbavili. Proto doporučujeme uši čistit venku. Zbytky mazu a čistidla můžete vytřít suchým látkovým ubrouskem. Nikdy nepoužívejte vatové tyčinky, které maz jen postrčí dál do zvukové trubice a upěchují ho tam! Rovněž nejsou vhodné papírové kapesníky, vata či vatové tamponky ani různé roztřepené ušmudlané hadříky „co dům dal“. Ze všech těchto materiálů se mohou uvolnit vlákna, zůstat v uchu a způsobit problémy.

Kdy se obrátit na odborníka?

Ne každý pes snáší čištění uší s radostí. Ne každý páníček si je jistý, že to udělá správně. Je to v pořádku a naštěstí tuto službu můžete delegovat na zkušené odborníky v psích salonech, případně svého veterináře. Ten má ale většinou na programu závažnější úkony u nemocných zvířat, proto volte spíš vaši oblíbenou úpravnu psů. Začínajícím chovatelům ukáží, jak uši správně čistit, majitelům nervózních psů pak ulehčí péči. Veterináře vyhledejte, pokud pejskovi z uší teče, objeví se nějaké skvrny, boule, vřídky, hematomy nebo jiné neobvyklé nálezy.

Nahromaděný maz blízko bubínku může způsobit také nedoslýchavost. Dopřejte svému čtyřnohému parťákovi stejný hygienický standard v péči o uši, jaký dopřáváte sobě.