Nemoci tlapek psů a koček

Stejně jako naše chodidla, patří i tlapky našich čtyřnohých mazlíčků k nejvíce namáhaným částem jejich těla. Polštářky, na které našlapují, trpí jak během studeného období, kdy se jim mezi prsty zachytává sníh, a vytvářejí bolestivé ledové kuličky. Agresivní posypová sůl a chůze po ledu zase může způsobit popraskání měkkých polštářků. V létě bývá zdrojem problémů horký asfalt, který může způsobit i nepříjemná poranění.

Poranění tlapek je vůbec jedním z nejčastějších problémů. Mezi nejčastější typy poranění tlapek patří:

  • Říznutí a trhliny – mohou je způsobit ostré předměty, jako například sklo, trny, třísky nebo ostré kameny. Tyto rány mohou být velmi bolestivé, a pokud nejsou správě ošetřeny, mohou způsobit infekci
  • Popáleniny – ty může způsobit výše zmiňovaný horký asfalt a obecně horký povrch při chůzi, nebo chemicky ošetřená tráva
  • Vředy – ty mohou být způsobeny tlakem, alergickou reakci nebo infekcí

Kromě poranění, existuje i několik onemocnění, které mohou tlapky psů a koček postihnout.

Poměrně běžné je u psů a koček také onemocnění drápků. Mohou mít několik příčin, jako jsou infekce, záněty, trauma, nebo i nádorová onemocnění.

  • Záněty drápků – může být způsoben infekcí nebo alergickou reakcí. Bývá bolestivý a může vést k zánětu a hnisavému výtoku
  • Poranění drápků – i tento stav je velmi bolestivý. Příčinou bývá zlomenina, rozštěp, nebo úplné oddělení drápku.
  • Zánět kolem drápku – způsobený infekcí, zánětem nebo nádorem
  • Kožní nádory – tyto nádory mohou být vidět v okolí drápků. Jsou relativně vzácné. Jedná se o nádory zhoubné, nebo nezhoubné. Může se jednat o nádory, které se vyskytují v měkkých tkáních, nádory kostí, maligní nádory pigmentových buněk a nádory chrupavky. Zde je nutné obrátit se na veterináře, který provede či zajistí odborné vyšetření.

Dalším z možných onemocnění tlapek u psů a koček mohou být infekce. Může se jednat o infekce bakteriální, virové, způsobené plísněmi nebo parazity. K infekcím může vést, jak je zmíněno výše, poranění řezem, škrábnutím, nebo trhlina na tlapě.

  • Virové infekce jsou poměrně vzácné, ale i s těmi se můžete u svých mazlíčků setkat. Mohou pak vést k tvorbě vředů a hrbolků na tlapkách.
  • Plísňová onemocnění způsobují svědění a vyrážku a celkové podráždění okolí. Zvíře si svědící místo vykusuje a vylizuje a kůže může být zarudlá.
  • Mezi nejčastější parazity patří blechy, klíšťata a drobný oranžový roztoč Sametka demodex. Larvy sametek se usazují právě na měkkých a citlivých částech pokožky, nejčastěji v meziprstí, za ušima, v podpaží a tam, kde se vytvářejí kožní řasy.

Interdigitální cysty jsou kožní poruchou vyskytující se mezi prsty na tlapkách. Jedná se o červené bouličky, které mohou při námaze praskat a krvácet. Jejich léčba je poměrně náročná a je založena na správné diagnóze a závažnosti stavu zvířete. V některých případech je nutné chirurgické odstranění. Léčba zahrnuje řešení příčiny, kterou může být alergie nebo infekce.

Veterinární ordinace Brno

Správná diagnóza je základem optimální terapie jakékoli nemoci. Proto je vždy důležité nalézt příčinu problému.

Jsme tým zkušených a kvalifikovaných veterinárních lékařů a věnujeme se ošetření psů, koček a doma chovaných drobných savců. Naše ordinace disponuje moderním vybavením a používáme nejnovější postupy, abychom zajistili tu nejlepší péči pro vaše mazlíčky.

Poskytujeme preventivní péči, jako jsou pravidelné prohlídky, očkování a odčervení, rentgenové vyšetření, některé chirurgické zákroky a také léčení akutních a chronických zdravotních problémů. Nabízíme také pohotovostní ošetření a výjezdy. Můžete si u nás zakoupit krmiva a krmné doplňky té nejvyšší kvality, veterinární léčiva a klinické diety.

Pokud máte nějaké dotazy, potřebujete poradit a domluvit si schůzku, kontaktujte nás, rádi vám pomůžeme. MVDr. Robert Just Veterinární ordinace Brno.

Fotografie